Дорогий студенте!
Національний мультипредметний тест з української мови – це випробування, результат якого залежить лише від Тебе. Як і в житті, під час НМТ важливі не лише знання, а й здатність їх застосувати. Ти можеш бути найкращим у класі з географії чи історії, але при цьому матимеш нижчий результат тестування, якщо розгубишся чи неправильно побудуєш свою роботу. Пропоную ознайомитися з кількома порадами, які, сподіваюся, допоможуть Тобі продемонструвати високий рівень знань під час тестування. Наголошую: необхідною передумовою успішного результату є Твоя підготовка. Ці поради не можуть замінити оволодіння знаннями з певного предмету й спрацьовують тільки у поєднанні з гарною підготовкою.
Яким буде зміст завдань блоку НМТ з української мови?
Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови. Зверніть увагу, що у відповідній програмі вас має цікавити лише та частина, що стосується української мови. Вона охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі української мови, а саме:
«Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
«Лексикологія. Фразеологія»;
«Будова слова. Словотвір»;
«Морфологія»;
«Синтаксис»;
«Стилістика»;
«Розвиток мовлення».
Питома вага до того чи того розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови. Щоправда, розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей.
Яка структура блоку НМТ з української мови?
Усього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань, з-поміж яких:
- 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п’яти варіантів;
- 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).
Зверніть увагу, що в блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, як не буде й завдань з української літератури.
Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з української мови?
Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Як успішно підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови: покрокова інструкція?
Крок № 1: Орієнтуйтеся на поточну програму
Орієнтуйтеся на програму ЗНО з української мови на сайті УЦОЯО, адже вона лишається чинною і для НМТ. Усі підручники, довідники, курси з підготовки до ЗНО також складені за розділами, темами й вимогами, вказаними там.
Крок № 2: Робіть інтервальні повторення
Мало просто вивчити один раз тему. Мозок повинен розпізнати її як важливу інформацію. Тому важливо час від часу повертатися до попередніх тем і повторювати їх.
Крок № 3: Достатньо спіть і відпочивайте
Скільки б ви не вчилися, нейронні мережі будуються саме тоді, коли ми спимо й відволікаємося на щось інше: спорт, прогулянки, слухання музики. Тому не забувайте робити перерви й достатньо спати!
Крок № 4: Систематизуйте матеріал у таблицях та схемах
Так працює ваша зорова пам‘ять!
Крок № 5: Працюйте в групах
Створіть собі мотиваційне освітнє середовище. Організуйте навчальний клуб, де будете обговорювати теми до ЗНО, переказувати вивчений матеріал. Або вчіть з однокласниками теми почергово й пояснюйте одне одному. Хороший приклад такого клубу – YouTube-спільнота iLearn.
Крок № 6: Виконуйте багато тестів
Важливо, щоб ви навчились застосовувати здобуті знання саме для вирішення тестів. Тому виконуйте тести до кожної теми, а також тести минулих років.
Крок № 7: Вчіться швидко перемикатися
Оскільки НМТ передбачає 20 завдань із математики, 20 – з історії та 20 – з української мови, тренуйте швидке перемикання. Відкрийте три вкладки з трьома тестами (з математики, історії України та української мови) і виконуйте почергово 20 питань з кожного з них. Так ваш мозок звикне до поєднання цих трьох дисциплін і не розгубиться на самому тесті.
Крок № 8: Використовуйте якісні та перевірені джерела для підготовки
Сайти, де можна повністю пройти теоретичну частину та потренуватися в тестах:
- Фенікс з української мови . Тут розширена інформація по всій теоретичній частині. Є правила, тести, лайфхаки.
- «Академія» з українськоїмови. Тут лише тести: і минулих років, і за темами. Можна навіть уформаті «Хто хоче стати мільйонером».
Свої курси підготовки до ЗНО з української пропонують і популярні онлайн платформи:
- Prometheus. Курс викладає Ірина Побідаш – кандидат філологічних наук, доцент кафедри видавничої справи та редагування КПІ ім. Ігоря Сікорського, випускниця філологічного факультету Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова зі спеціальності «Українська мова та література»; автор 40 наукових статей з видавничої справи та редагування, мови та літератури.
- EdEra презентує курс для мови. Курс підготував ІгорХворостяний – кандидат філологічних наук, учитель вищої категорії, випускник Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Автор посібників із української мови та літератури, ряду наукових і науково-популярних статей.
У нагоді можуть стати і відео на YouTube:
- Наголоси. Вірусне відео, яке встигли оцінити вже мільйони учнів і студентів по всій країні. Тут більше 200 слів зі складними наголосами, які легко запам’ятати у формі репу.
- Олександр Авраменко. Однозначно, найвідоміший автор підручників з української. На ютубі є сотні його експрес-уроків і онлайн консультацій. Гарний формат, якщо ви вже втомилися читати і хочеться трошки відволіктися на інтернет.
Мобільні додатки:
- «Мова — ДНК нації». Інтернетом вже багато років гуляють зображення з язичком, де на прикладах показані часті помилки в мові. Тепер у авторів вийшла серія відео та мобільний додаток.
Декілька тренажерів з правопису.
Готуйтеся ретельно, і ви обов’язково досягнете мети!