Усяким людям всякі є дари:
Одному ясний, сильний ум,
Що не знаходить в світі пари;
Другому рій крилатих дум,
Що, мов орли, летять за хмари,
Ще іншим руки золоті:
Що очі бачуть, руки вдіють.
Який же дар дістали ті,
Що так дітей учити вміють.
Мені здається, в скарбі тім
Любві найбільш дісталось їм.
Іван Франко
«Хто нас навчив читати, писати, думати, творити? Хто навчив людяності, доброзичливості, ввічливості, шанобливості? Хто вказував на наші помилки, допомагав вирішувати складні питання, опікував нас та виховував?
Без сумніву, це – вчитель! Людина, котра знаходиться поряд з нами стільки ж часу, а, може, навіть більше, ніж наші батьки. Людина, котра допомагає нам протягом багатьох років успішно навчатися, розуміючи, що без знань немає нашого майбутнього».
Шановні колеги!
Прийміть щирі вітання з професійним святом – Днем працівників освіти!
Професія вчителя – одна із найблагородніших серед інших, адже кожен, хто обрав колись для себе педагогічну стежину, водночас, взяв на себе і велику відповідальність. У цей непростий час педагоги виконують свою місію на власному фронті, роблячи внесок у майбутню Перемогу!
Щиро бажаємо Вам наснаги, міцного здоров`я, нових професійних та особистих успіхів, родинного затишку й мирного неба!
В цей особливий для нас день ми вітаємо і майбутніх фахівців освітняської ниви!
Учитель початкових класів та вихователь закладу дошкільної освіти – одна з найважливіших і найскладніших педагогічних професій і є великою цінністю для національної освіти, родини, рідної України. Немає у світі праці благороднішої, ніж праця педагога, роль якої у становленні людини, в інтелектуальному та духовному зростанні суспільства – першочергова.
Учитель – це унікальна професія. Її обираєш серцем і залишаєшся вірним їй до кінця життя.
Професія вчителя вимагає не тільки давати знання, а й докладати чимало зусиль, щоб розвивати, захищати, оберігати, наставляти, вміти розгледіти в кожній дитині особистість і допомогти їй стати достойною людиною.
Українська держава сьогодні переживає складний період. У наш час відбувається зміна ціннісних орієнтацій у всіх сферах життєдіяльності світової спільноти, що вимагає нового підходу до формування майбутнього професіонала.
Реалії сучасності вимагають не лише високого рівня теоретичної, практичної підготовки майбутнього фахівця в ЕПФК, а й передбачає реалізацію практично всіх складових підготовки майбутнього педагога: навчальні заняття, консультації, самостійну роботу, різні види практик, заліково-екзаменаційну сесію, державну атестацію.
Майбутньому фахівцю педагогічних спеціальностей потрібні такі особистісні та професійні якості: готовність до активної професійної діяльності; наполегливість в досягненні життєвого успіху через професійну самореалізацію; активна життєва позиція; орієнтація на високу якість фахової діяльності; прагнення безперервно удосконалювати свої професійні уміння; усвідомлення і чітке формулювання особистих цілей, що відображають особисте життя і професійну діяльність; уміння перебувати в постійному пошуку і знаходити необхідну інформацію; виражене почуття особистої відповідальності; здатність планувати свою працю згідно з умовами професійної діяльності; здатність до самооцінки; здатність організовувати свою професійну діяльність та бажання відповідати вимогам роботодавця тощо.
Основні вимоги до фахівців відображені в освітньо-кваліфікаційних характеристиках, на основі яких створюється модель підготовки майбутніх фахівців у вигляді освітньо-професійних програм спеціальності 012 Дошкільна освіта та спеціальності 013 Початкова освіта, де відображено не тільки перелік навчальних предметів, а й результати опанування програми у вигляді знань, умінь і навичок вчителя початкових класів та вихователя закладу дошкільної освіти. Освітньо-професійні програми мають наскрізний характер для подальшого навчання в Запорізькому національному університеті за відповідними спеціальностями і підвищення освітнього рівня бакалавр та магістр. Гарантами освітніх програм коледжу є науково-педагогічні працівники Запорізького національного унівеситету.
Якісна підготовка майбутніх фахівців з початкової та дошкільної освіти здійснюється завдяки високому рівню методичного забезпечення коледжу, тісному співробітництву з базами практики кращих шкіл міста та закладів дошкільної освіти, де студенти можуть застосувати свої знання при виконанні практичних завдань.
Професійна педагогічна підготовка фахівців сп.012 Дошкільна освіта, сп.013 Початкова освіта здійснюється за освітньо-професійним рівнем фаховий молодший бакалавр.
Педагогічний колектив здійснює підготовку фахівців педагогічних спеціальностей та забезпечує не тільки високий рівень професійних знань і вмінь студентів, оволодіння ними методами виховного впливу на дітей, а й формує творчу особистість спеціаліста, здатного до самовдосконалення, який зумів би творчо застосувати у педагогічній діяльності набуті знання і вміння.
Важливим завданням навчання у коледжі є формування у майбутніх учителів початкової освіти та вихователів закладів дошкільної освіти активної педагогічної позиції, що здатна забезпечити самостійне сприйняття ними тих педагогічних інновацій, які значною мірою і становлять зміст педагогічної діяльності.
Освітній процес здійснюється у відповідності до вимог Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту»,«Про фахову передвищу освіту», Національної доктрини розвитку освіти в Україні, Концепції Нової української школи, Закону України «Про дошкільну освіту» та Базового компоненту дошкільної освіти, Професійного стандарту вчителя початкових класів, Концепції розвитку педагогічної освіти, основних положень європейської освітньої інтеграції забезпечується досвідченими науково-педагогічними працівниками, серед яких є кандидати педагогічних наук, магістри педагогічної освіти.
За час навчання майбутні вихователі закладів дошкільної освіти мають можливість отримати знання із загальноосвітніх предметів та досконало вивчити дисципліни: «Вступ до спеціальності», «Дошкільна педагогіка», «Психологія (загальна, дитяча, педагогічна)»,«Методика зображувальної діяльності»,«Дошкільна лінгводидактика» «Методика ознайомлення з природою», «Методика фізичного виховання», «Психологічна діагностика», «Методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку», «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми», «Основи логопедії», «Методика ознайомлення дітей з довкіллям», «Виховання та навчання дітей в різновікових групах», спецкурс “Навчання через гру”, «Основи корекційної педагогіки» тощо.
Здобувачі освіти сп. 013 Початкова освіта ВСП «Економіко-правничий фаховий коледж Запорізький націнальний університет» – це майбутні учителі нового покоління, які:
- психологічно та емоційно компетентні;
- лідери і менеджери;
- звільнені від стереотипів та налаштовані на успіх;
- вміють працювати у команді;
- постійно вчаться та різнобічно розвиваються;
- є носіями високих етичних стандартів;
- гнучкі, тобто швидко реагують на зміни у зовнішньому середовищі;
- володіють презентаційними навичками;
- ефективні комунікатори;
- мовознавчо компетентні;
- використовують ІКТ у навчальному процесі;
- формують знання та навички, потрібні у сучасному світі;
- навчають учнів лідерству та командній роботі, здатні розвивати критичне мислення і навички вирішення проблем, своїм прикладом демонструють навики для успіху в XXІ столітті.
Завданнями вивчення педагогічних навчальних дисциплін перш є підготовка майбутніх фахівців початкової освіти до розуміння проблем реформування та оновлення початкової освіти, ознайомлення з основними проблемами початкової освіти нашої країни та інших країн світу; формування відповідального ставлення до ролі вчителя-реформатора, прагнення поповнювати свої знання, підвищувати професійну майстерність; надання наукових знань про сутність нових підходів та концепцій сучасної освіти та механізми розв’язання педагогічних проблем; застосування теоретичних знань з курсу в педагогічній практиці та в процесі подальшої самоосвіти; виховання відповідального ставлення до своєї професії, прагнення до самовдосконалення; вміння організувати освітній процес, спрямований на удосконалення існуючої педагогічної системи тощо.
Майбутні педагоги мають можливість досконало вивчити дисципліни: «Психологія (загальна, дитяча, педагогічна)», «Педагогіка», «Вступ до спеціальності та основи педагогіки», «Технології навчання мовно-літературної галузі», «Основи початкового курсу математики з методикою викладання математичної галузі», «Методика викладання інтегрованого курсу “Я досліджую світ,,», «Образотворче мистецтво з методикою викладання мистецької галузі», «Основи природознавства з методикою навчання природничої освітньої галузі», «Методика викладання фізкультурної галузі» «Теорія і методика виховної роботи», «Основи педагогічної майстерності», «Інформаційні технології навчання» тощо.
Навчальний процес коледжу пропонує студентам різні форми навчання (лекційні, семінарські, практичні заняття, навчальну та виробничу практику).
Освітньо-професійними програмами підготовки фахівців передбачено практичну підготовку студентів з відривом та без відриву від навчання.
Педагогічна практика є важливою складовою в системі професійної підготовки вчителя початкових класів та вихователя закладу дошкільної освіти в коледжі.
Практична підготовка є частиною освітнього процесу, в ході якого відбувається безпосереднє поєднання та реалізація теоретичних знань, що отримують студенти на заняттях, з їх практичною діяльністю як педагогів. Вона здійснюється відповідно до пріоритетних напрямків і завдань роботи з практичної підготовки, а саме: забезпечення якісної загальноосвітньої та професійної підготовки майбутніх педагогів шляхом компетентнісного, діяльнісного та особистісно орієнтованого підходів до організації педагогічного процесу, впровадження сучасних освітніх технологій, створення та функціонування розвивального освітньо-виховного простору, високої професійної майстерності викладачів, виховання різнобічно розвиненої особистості з критичним мисленням, патріота з активною громадянською позицією.
Напрями діяльності:
1. Створення моделі практичної підготовки студентів коледжу на засадах компетентнісного підходу (поєднання теоретичного та практичного навчання, графіки практики, її зміст, засоби оцінювання результату).
2. Побудова професійної підготовки на засадах компетентного підходу (навчальні заняття, методичні та педагогічні тренажери, ситуативні завдання, кейсметод, майстер-класи, проєкти, конкурси на краще заняття та ін.).
3. Використання кваліметричних вимірів ефективності професійної підготовки студентів, рівня сформованості особистісних якостей випускників.
4. Забезпечення реального зв’язку коледжу із роботодавцями, відслідковування адаптації випускників на робочих місцях.
Базами практики студентів виступають державні заклади та установи, які мають необхідну навчально-матеріальну, методичну базу та кваліфіковані педагогічні кадри, серед яких: – заклади освіти (загальноосвітні школи різних типів (в тому числі із інклюзивними класами), заклади дошкільної освіти, центри розвитку дітей). Роботодавці базових закладів освіти виступають стейкхолдерами освітніх програм коледжу і зацікавлені у якісній підготовці фахівців педагогічних спеціальностей.
Велике значення надається практичній підготовці студентів, що забезпечується проходженням різних видів педагогічних практик починаючи з 2 курсу:
- сп.012 Дошкільна освіта, зокрема: «Практика педагогічна (практика в групах раннього віку)», «Практика педагогічна (практика в дошкільних групах)», «Практика педагогічна», «Педагогічна виробнича практика з відривом від навчання»;
- сп. 013 Початкова освіта : «Практика позанавчальної виховної роботи», « «Практика пробних уроків і занять», «Педагогічна виробнича пракика з відривом від навчання».
Основними умовами підвищення ефективності практики є особистісно-орієнтований, компетентнісний і креативно-діяльнісний підходи до її змісту та організації та зв’язок з теоретичним навчанням, систематичність, безперервність, творчість і послідовність у її здійсненні.
Педагогічна практика – це один із важливих етапів професійної підготовки фахівця. Вона сприяє поглибленню і закріпленню теоретичних знань, формуванню професійних умінь і навичок. Саме в ході педагогічної практики студенти впевнюються у правильності свого професійного вибору, переконуються у наявності в них педагогічних здібностей, схильності до роботи з дітьми. Співпраця з досвідченими методистами-наставниками, вчителями, вихователями під час педагогічної практики закладає основи педагогічної майстерності, любові до майбутньої професії.
Під час навчання студентимають можливість здійснювати наукові психолого-педагогічні дослідження та презентувати їх на конференціях, семінарах, олімпіадах.
Для забезпечення процесу засвоєння студентами певного обсягу систематизованих знань, для формування їх практичних умінь освітній процес оснащено сучасними навчальними та дидактичними посібниками.
Напередоні Дня працівників освіти коледж отримав подарунок – набір матеріалів конструктора LEGO Foundation з якими передбачено навчання, що поєднує змішаний формат тренінгів, методичний супровід та коучингову підтримку майбутніх педагогів.
Ігрове та діяльнісне навчання є важливим компененттом для розвитку когнітивної, соціальної, емоційної, креативної та фізичної сфер, які є необхідними для того, щоб студенти стали потужними агентами змін у власному житті та оволодівали компетентностями сучасного педагога Нової української школи.
Педагогічні дисципліні забезпечені сучасними ігровими матеріалами для проведення конструктивних та дидактичних ігор-завдань, розвиваючими сенсорними іграшками Монтессорі, демонстраційнми таблицями за методикою навчання читанню Глена Домана, багатофунціональними дошками-мольбертами для проведення занять з розвитку мовлення та навчанння грамоти, занять із навчання образотворчому мистецтву, зображувальній діяльності, художньо-продуктивній праці, з ознайомлення з довкіллям та різноманітними демонстраційними іграшками для супроводу ігрових, дидактичних, психологічних і педагогічних завдань тощо.
Сферою набуття практичних навичок педагогічної праці для здобувачів освіти планується низка заходів з проведення майстер-класів із впровадження інноваційних методик з науковцями Запорізького національного університету, Запорізького обласного інститу післядипломної педагогічної освіти, воркшопів з досвідченими педагогами шкіл та вихователями закладів дошкільної освіти, які мають вагомий досвід з питань організації освітнього і виховного процесу в закладах освіти міста.
В коледжі організована позааудиторна, консультативна та виховна робота, в процесі якої майбутні фахівці педагогічних спеціальностей долучаються до проведення культурно-масових і мистецьких заходів, благодійних акцій.
З професійним святом! Бажаємо вам успіхів у навчанні, поціновувати традиції коледжу та бути активними будівничими української держави. Ніколи не зупинятися на півдорозі до мети, а навпаки, впевнено йти уперед, наполегливо реалізуючи свої мрії та задуми.
Методист педагогічного і гуманітарного відділення Л.А. Чуйкіна